♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Bună !! Mulţumim că ai ales să vizitezi acest minunabil forum !! Ai multe de văzut !! Dacă ai cont aici , conectează-te , dacă nu dar vrei să îţi faci , foarte simplu !! Da click pe '' înregistrare '' .

Cu drag ,
Shiba x3
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Bună !! Mulţumim că ai ales să vizitezi acest minunabil forum !! Ai multe de văzut !! Dacă ai cont aici , conectează-te , dacă nu dar vrei să îţi faci , foarte simplu !! Da click pe '' înregistrare '' .

Cu drag ,
Shiba x3
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀


 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Frumoasa si Bestia

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
~~Rina~~
Membru nou
Membru nou
~~Rina~~


Leu Pisica
Reputatie : : 2
Mesaje : 13
Data de inscriere : 03/10/2011
Varsta : 24
Localizare : Somewhere

Frumoasa si Bestia Empty
MesajSubiect: Frumoasa si Bestia   Frumoasa si Bestia I_icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:44 pm

Frumoasa si Bestia



Chapter I: Introducerea


Era o zi minunată de vară. Păsările cântau voios pe cerul senin. Într-un sătuc numit Konoha se plimba o fată. Părul ei roz bombon până la umeri flutură în bătaia vântului, iar ochii ei de un smarald imaculat erau prinși de frumusețea unei cărți. Această persoana era Sakura Haruno, fiica inventatorului satului. Ea mergea alene pe cărarea prăfuită până când a observat că minunata ei carte a fost luată de un băiat numit Orochimaru. El era băiatul celui mai înstărit om din sat, care o plăcea mult pe Sakura si o dorea numai pentru el. Acesta i-a spus fetei că ce vede așa de
splendid la o carte veche și prăfuită. Sakura îi reproșă că este foarte interesantă și nu contează cum arată, luândui-o din mână. El i-a zâmbit în timp ce toate fetele erau foarte geloase pe Sakura. Ea și-a continuat drumul având ca destinație casa ei. Când a ajuns acasă l-a găsit pe tatăl ei lucrând la o nouă invenție. Rozalia l-a întrebat pe tatăl ei la ce lucrează, iar el i-a spus că la mașina viitorului. Sakura chicoti ușor și apoi a plecat la biblioteca satului. Acolo doamna bibliotecară era foarte necăjită fiindcă unii oameni nerecunoscători iși băteau joc de biblioteca ei. Sakura când ajunse, a ajutat-o pe doamna bibliotecara, numită Tsunade, la aranjarea cărților pe rafturi. Sakurei îi făcea plăcere să o ajute pe doamna Tsunade. După ce a terminat s-a dus acasă iar când ajunse a observat că tatăl ei nu era.


Cam atât din primul capitol, sper să vă placă și aștept critici dure ^^ Ja ne!
Sus In jos
Kt.Kat
Membru nou
Membru nou
Kt.Kat


Balanta Mistret
Reputatie : : 1
Mesaje : 37
Data de inscriere : 05/11/2011
Varsta : 28

Frumoasa si Bestia Empty
MesajSubiect: Re: Frumoasa si Bestia   Frumoasa si Bestia I_icon_minitimeMar Ian 10, 2012 2:52 am

Tot ce vezi în paranteză şi cu verde e critica.


~~AnimeGirl~~ a scris:
Frumoasa si Bestia



Chapter I: Introducerea
[mă bucur tare mult că ai pus frumos la mijloc titlurile, colorate, cu bold şi restul, te felicit şi bravo, arată mult, mult mai frumos]

Era o zi minunată de vară. Păsările cântau voios pe cerul senin. [propoziţia aceasta urma de la capăt, fiindcă începi o altă idee - mă refer la cea care urmează după asta cu păsările]Într-un sătuc numit Konoha se plimba o fată. [Hmmm simpluţ şi sincer puteai să mai dezvolţi aici]Părul ei roz bombon până la umeri flutură în bătaia vântului, iar ochii ei de un smarald [aceste figuri de stil "bombon" şi "ochii ca de zmarald, le-am întâlnit pretutindeni peste tot, în mai toate ficurile naruto. Puteai mai bine să nu specifici culoarea, nici ochii, ci doar menţionai de ei şi el. Nu este necesar ca încă din primele rânduri să spui ce culoare are tricoul sau părul, sau mai ştiu eu ce... încearcă să eviţi aceste chestii până la un moment dat sau descrie altfel culorile, prin alte mijloace"]imaculat erau prinși de frumusețea unei cărți. Această persoana era Sakura Haruno [offf... să ştii că mi-am dat seama deja... oricum fii atentă la mine, poti oricând să laşi numele surpriză sau identitatea ei să fie pe parcurs deyvelită de alte personaje sau mai ştiu eu cum, dar nu aşa, chestia asta e deja uzată, fii mai oiginală], fiica inventatorului satului [poate "fondatorului satului" - inventator nu prea merge, mai mult se foloseşte acest cuvânt la obiecte şi altele, dar nu la oraje şi sate]. [De la capăt cu această propoziţie, fiindcă începi o altă idee, acum ea face altceva]Ea mergea alene pe cărarea prăfuită până când a observat că minunata ei carte a fost luată de un băiat numit Orochimaru [asta a sunat cam ciudat şi chiar simpluţ, aproape pueril - puteai reformula altfel]. El era băiatul celui mai înstărit om din sat, care o plăcea mult pe Sakura si o dorea numai pentru el [asta a sunat interesant]. Acesta i-a spus [mai bine spus, a întrebat-o pe ea] fetei că ce vede așa de splendid la o carte veche și prăfuită. Sakura îi reproșă că este foarte interesantă și nu contează cum arată, luândui-o din mână. El i-a zâmbit în timp ce toate fetele erau foarte geloase pe Sakura. [de la capăt]Ea și-a continuat drumul având ca destinație casa ei. Când a ajuns acasă l-a găsit pe tatăl ei [repeţi de prea multe ori pronumele "ei" şi chiar şi aşa se subînţelege că e vorba de Sakura] lucrând la o nouă invenție. Rozalia l-a întrebat pe tatăl ei [se subînţelege că ea la întrebat, că doar ai spus la început, nu mai are ce căuta acel "ei" - şi ca să sune corect: "Rozalia la întrebat pe acesta..."] la ce lucrează, iar el i-a spus că la mașina viitorului [O da! Maşina viitorului, foarte interesant să ştii, o idee genială]. Sakura chicoti ușor și apoi a plecat la biblioteca satului. [virgulă, nu punct]Acolo doamna bibliotecară era foarte necăjită fiindcă unii oameni nerecunoscători iși băteau joc de biblioteca ei. Sakura când ajunse, a ajutat-o pe doamna bibliotecara, numită Tsunade, la aranjarea cărților pe rafturi. Sakurei îi făcea plăcere să o ajute pe doamna Tsunade. [aici consider că vine de la capăt... nici nu îmi mai dau seama, ai foarte multe propoziţii scurte şi chiar puse aiurea şi banale]După ce a terminat s-a dus acasă iar când ajunse a observat că tatăl ei nu era.



Ok, am corectat în mare capitolul acesta. Sincer m-ai ameţit.
Ai foarte multe propoziţii scurte, nedeyvoltate şi chiar simpluţe, care nu mă prea faşcinează. Încearcă să le dezvolţi şi să fii mai atentă când începi de la capăt propoziţiile, deci acum nici eu nu ştiu sigur dacă am spus unde trebuie că anumite propoziţii trebuie puse de la capăt, fiindcă m-au ameţit... dar am desluşit eu până la urmă.
În continuare văd că ai avut şi tu aceiaşi descriere ca la toţi ceilaţi... fii mai originală, jocaăte cu (,) cuvintele puţin, dar să nu ajungi la greşeli de exprimare.
Capitolul a fost impecabil, nu ai avut greşeli de tastare, ceea ce este bine.
Trebuie să descri mai mult şi mai bine, acţiunea este scurtă şi ar fi bine ca pe viitor să o dinamizezi puţin, mai ales că ai nişte idei foarte bune.
Titlul este interesant, să sperăm că va avea legătură cu povestea.
Şi ţi-aş propune să nu mai scri cu bolt textul, doarece nu necesită, nu vrei să conturezi prea multe în el, deci nu este necesar + că nu prea se înţelege.
Cam atât. Succes!


Ultima editare efectuata de catre Kt.Kat in Vin Ian 13, 2012 11:38 am, editata de 2 ori
Sus In jos
~~Rina~~
Membru nou
Membru nou
~~Rina~~


Leu Pisica
Reputatie : : 2
Mesaje : 13
Data de inscriere : 03/10/2011
Varsta : 24
Localizare : Somewhere

Frumoasa si Bestia Empty
MesajSubiect: Re: Frumoasa si Bestia   Frumoasa si Bestia I_icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:25 am

Aoleeuu câte greșeli am of Să sperăm că acest capitol va fi mai bun decât primul.


Chapter 2: Întâlnirea

Povestit de tatăl Sakurei:


Mă aflu într-o pădure urâtă, plină cu animale fioroase care deabea asteaptă să-și prindă prada. Am plecat din sat deoarece am auzit că ar fi un castel magic în pădure și am vrut să văd dacă este adevărat. Sunt cu calul meu credincios Esmeralda, îmi este o prietenă foarte bună. Când sunt cu ea simt că nu îmi mai este frică de nimic, dar acum nici ea nu poate să-mi alunge teama ce mi-a cuprins sufletul și corpul. Am mers timp de o oră și tot nu am găsit nimic. Mintea îmi spune că degeaba am venit în pădure lăsând-o pe Sakura singură, dar însă pentru ea nu îmi fac griji fiindcă e o fată descurcăreață și foarte inteligentă, dar sufletul îmi spune că acel castel plin de creaturi magice este aproape. Cuprins în gândurile mele, nu am observat că de după un tufiș au apărut doi lupi. Când i-am văzut am luat-o la galop cu Esmeralda, și cu lupii pe urmele mele. Doamne ce pădure mai este și asta! M-am săturat de ea, numai animale sălbatice, lilieci, copaci care se aseamănă cu niște fantome, toate mă sperie făcându-mă să mă agit. M-am uitat în spate și am observat că lupii au plecat, dar nu știam de ce. Când m-am întors, o bestie hidoasă se afla în fața mea, arătându-și colții imenși. Ea mi-a spus:

- Ce cauți străine, pe meleagurile mele?! spuse Bestia foarte furioasă.

- Domnule, vă rog, cruțați-mă, am vrut să merg în pădure ca să descopăr castelul cel magic! spun eu înfricoșat de înfățișarea lui.

- Și l-ai descoperit, acesta este castelul magic unde totul este urât, înfricoșător și melancolic. spuse bestia cu dezamăgire în glas.

- Uite domnule, voi pleca, doar dacă îmi dai un trandafir roz din magnifica ta grădină. spun eu arătând spre o tufă de trandafiri roz care se află lângă un castel mare și frumos dar cam necolorat și fără vlagă.

- Ce?! Vrei să-mi iei motivul pentru care trăiesc?! spuse Bestia țipând.

- Domnule, eu vreau doar acel trandafir pentru fata mea Sakura! Te rog, eu pentru ea trăiesc! spun eu aproape plângând fiindcă mă gândeam că o să fiu cina Bestiei și nu voi mai putea niciodată să-mi revăd fiica.

- Ai o fiică? Bine, eu te voi lăsa să pleci teafăr și nevătămat acasă, dar tu să mi-o aduci pe fiica ta, dacă nu accepți nu o să-și mai vadă tatăl niciodată! spuse Bestia.

- D-dar nu pot face acest lucru! Mai bine mor! spun eu revoltat și foarte nervos.

- Alegi să mori tu sau fiica ta? Mai bine te duci acasă și ii spui cele intamplate Sakurei și o trimiți aici, dacă vrea să vină nu o obliga să nu facă asta, și dacă nu vrea să vină, înseamnă că îmi vei fi cină.

- Bine!

Și am luat-o la fugă cu Esmeralda către oras, în mai puțin de o oră am ajuns acasă și i-am spus ce s-a întâmplat Sakurei care era tristă, aunci s-a pus în genunchi și îmi spunea că mai bine moare ea decât eu. Mi se rupe inima când o văd așa, plângând în hohote și printre suspinele ei îmi spunea: ”Tată, te rog, trimite-mă pe mine să mor în locul tău! Te implor, decât să mori tu mai bine mor eu!”
Nemaiputând să o văd așa i-am spus că dacă chiar vrea să meargă o voi duce, atunci chipul ei se însenină și m-a îmbrățișat cald și cu iubire!
Sus In jos
Electra :3
Mascota forumului
Mascota forumului
Electra :3


Sagetator Sobolan
Reputatie : : 5
Mesaje : 898
Data de inscriere : 04/10/2011
Varsta : 27
Localizare : Narnia?

Frumoasa si Bestia Empty
MesajSubiect: Re: Frumoasa si Bestia   Frumoasa si Bestia I_icon_minitimeMier Ian 11, 2012 4:58 am

Deci sa inteleg ca e primul tau fic? >__>

Nu`i rau cand l`am facut pe al meu nu era bun:))! E un inceput orecum promitator deci ai incredere pooveste da e draguta!:)

Capitolul 2 dupa mine e mai reusit dar nu uita ca trebuie sa ai cel putin 15 anduri! Fii tare draga!:)
Sus In jos
http://twinkle-tears.tumblr.com
Continut sponsorizat





Frumoasa si Bestia Empty
MesajSubiect: Re: Frumoasa si Bestia   Frumoasa si Bestia I_icon_minitime

Sus In jos
 
Frumoasa si Bestia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀ :: Fan Zone ! :: x Fan fiction x :: Fan ficuri in desfasurare . :: Naruto fics-
Mergi direct la: