♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Bună !! Mulţumim că ai ales să vizitezi acest minunabil forum !! Ai multe de văzut !! Dacă ai cont aici , conectează-te , dacă nu dar vrei să îţi faci , foarte simplu !! Da click pe '' înregistrare '' .

Cu drag ,
Shiba x3
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Bună !! Mulţumim că ai ales să vizitezi acest minunabil forum !! Ai multe de văzut !! Dacă ai cont aici , conectează-te , dacă nu dar vrei să îţi faci , foarte simplu !! Da click pe '' înregistrare '' .

Cu drag ,
Shiba x3
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀


 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ţara Soarelui Răsare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
AndyGix
Membru
Membru
AndyGix


Reputatie : : 1
Mesaje : 60
Data de inscriere : 11/01/2012
Localizare : Iaşi

Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitimeDum Ian 15, 2012 5:49 am

Chiar sunt curios cum de nu se discută nimic despre Ţara Soarelui Răsare pe un forum al iubitorilor de anime. No problem. O să încep eu un topic legat de curiozităţi, chestiuni interesante şi probabil câteva mituri.

Aşa ca de început voi arunca o mică listă "Ştiaţi că..."

...peste 70% din ţară este constitutiă din munţi, dintre care 200 de vulcani activi?
...există 4 alfabete diferite în Japonia: katakana, hiragana, romanji şi kanji?
...cafeaua este foarte populară în materie de import? Japonia importă aproximativ 85% din producţia de cafea din Jamaica.
...se produc aproximativ 1500 de cutremure anual în Japonia?
...Japonia este cel mai mare producător de automobile din lume?
...în cultura veche, bărbaţii se rădeau în cap pentru a-şi cere scuze?
...tot în cultura veche, femeile îşi tăiau părul după ce se despărţeau de prieten?
...primul roman scris, The tale of Genji, a fost scris de o doamnă nobilă japoneză, pe numele Murasaki Shikibu, în anul 1007?
...termenul karaoke înseamnă orchestră goală în japoneză?
...Geisha înseamnă persoană a artelor, iar primele geishe au fost, de fapt, bărbaţi?
Sus In jos
Mao-Chan
Membru
Membru
Mao-Chan


Balanta Pisica
Reputatie : : 2
Mesaje : 72
Data de inscriere : 10/12/2011
Varsta : 24
Localizare : Narnia

Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Re: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitimeLun Ian 16, 2012 7:54 am

Ador Japonia si tot ce tine de ea ^^
Cam de o luna m-am apucat sa urmaresc j-dramas . Am vazut Atashinchi no danshi [ recomand ] si acum urmaresc Yamato Nadeshiko Shichi Henge care imi place , din cate am urmarit eu ^^
De anime-uri si manga nu mai zic ~ urmaresc/citesc cand pot si cat de mult pot.
Btw , cred ca stiti ca Domo-kun este o mascota japoneza a NHK ^^
iar Rilakkuma este un ursulet japonez facut de cei de la San-X.
Sus In jos
http://www.laffee.tumblr.com
sakura chan
Membru nou
Membru nou
sakura chan


Fecioara Bivol
Reputatie : : 0
Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Somewhere in Japan

Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Re: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 12:16 pm

Eu iubesc Japonia, asa ca mam decis sa scriu ceva despre ea.
Japonezii considera ca apartin unui regat solar, deoarece imparatul lor este descendentul divin al Zeitei Soarelui - Amaterasu Omikami.
Amaterasu, fiind supranumita si "Marea Zeita Stralucitoare a Cerului", era atit de frumoasa, incit zeii au hotarit sa o urce pe Scara Cerului, unde sa ramina pentru totdeauna, iar stralucirea ei solara sa apartina vesnic Pamintului.
Din aceste motive, in Japonia a fost indelung practicata adoratia Soarelui. De asemenea, Japonia, fiind denumita de straini si "Tara Soarelui Rasare", a adoptat Soarele ca emblema pentru drapelul national.
Nihon, ideogramele care compun cuvintul Japonia, au si semnificatia "radacini solare".
Nihongo, limba japoneza, se poate traduce astfel: "limba cu radacini solare".
Dincolo de aspectul poetic al acestei denumiri, studiul limbii japoneze este strins legat de cunoasterea culturii si civilizatiei japoneze.
Acest site vine in intimpinarea celor ce doresc sa invete limba japoneza ca o componenta a culturii japoneze
Limba japoneza este o limba polisilabica, iar asocierea vocalelor cu consoanele face ca Nihongo sa aiba accente melodice.
In comparatie cu gramatica romana, gramatica japoneza prezinta urmatoarele caracteristici importante:
1) intr-o propozitie, predicatul se afla intotdeauna la sfirsitul ei;
2) verbele nu au terminatii care sa indice persoana sau numarul;
3) nu exista articol;
4) aceeasi forma pentru substantive se intrebuinteaza atit la singular, cit si la plural;
5) cazul unui pronume sau al unui substantiv este indicat prin intermediul diferitelor particule care se afla dupa pronume, respectiv substantiv;
6) subiectul si complementul se pot omite, daca se subinteleg din text.
Limba japoneza este o limba postpozitionala, deoarece particulele se folosesc dupa substantivele pe care le modifica.
Exprimarea in limba japoneza este in general concisa, sobra si rezervata.
Sus In jos
Electra :3
Mascota forumului
Mascota forumului
Electra :3


Sagetator Sobolan
Reputatie : : 5
Mesaje : 898
Data de inscriere : 04/10/2011
Varsta : 27
Localizare : Narnia?

Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Re: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitimeMier Feb 15, 2012 2:48 pm

Cate lucruri si eu nu stiam asa ceva. Eu una pe langa anime`uri imi place mult industria robotica a lor. Creeaza tot felul de robotei inteligenti care sunt folositi in casa si in institutii de toate felurile. Chiar si automobilele mi`au placut. Oricum e o tara mununata care este cunoscuta de tineret[de la 10-14/15 ani, doar pentru anime`uri]. Adica cine ar fi crezut ca primele gheise au fost barbati. Ciudat si totusi impresionant !! ^.^
Sus In jos
http://twinkle-tears.tumblr.com
sakura chan
Membru nou
Membru nou
sakura chan


Fecioara Bivol
Reputatie : : 0
Mesaje : 13
Data de inscriere : 11/01/2012
Varsta : 26
Localizare : Somewhere in Japan

Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Re: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitimeJoi Feb 16, 2012 7:35 am

Da si pe mine, ma impresioneaza foarte mult tara aceasta si de acea fac tot posibilul ca sa pot sa ma duc sa o vizitez si daca as putea sa ma si stabilezez acolo.
Si am mai venit cu cateva informati :D
Japonia (în japoneză 日本, se citeste Nippon sau Nihon, sens literal: originea soarelui)este o ţară din Asia de Est, situată pe un lanţ de insule aflate întreOceanul Pacific şi Marea Japoniei, la est de Peninsula Coreeană.Denumirea oficială este 日本国 Nipponkoku, textual ţara de la origineasoarelui. Este cunoscută în româneşte şi sub numele de Ţara SoareluiRăsare. Potrivit legendei, Japonia a fost creată de către zei care auînfipt o sabie în ocean, la scoaterea ei formându-se patru picături ceau devenit insulele principale precum şi o multitudine de insule mici(peste 4000). Japonia este localizată în Asia de Est, în norduloceanului Pacific, fiind formată din 4 insule importante ce reprezintăun procent de aprox. 95% din teritoriul Japoniei: Honshu, Hokkaido,Kyushu si Shikoku, plus numeroase insule mici.
Insulele nipone suntformate la îmbinarea plăcilor tectonice, placa Pacificului şi placaFilipinelor se scufundă sub placa Euroasiatică din vest. Japonia estesituată deasupra zonei de scufundare pe placa Euroasiatică. Laîmbinarea plăcilor tectonice crusta pământului este instabilă, ceea ceexplică numarul mare de vulcani activi din Japonia precum şi numarulmare de cutremure. Cu toate acestea se susţine ca aceste lucruricontribuie la frumuseţea peisajului din Japonia. Izvoarele termale suntlarg răspândite atât în zonele de munte cât şi în apropierea zonelor deţărm. Cu toate acestea, lava şi cenuşa rezultate în urma erupţiilorvulcanilor a avut de-a lungul timpului efecte dezastruoase asuprapopulaţiilor care trăiesc în zona apropiată vulcanilor activi. Legendaşi memoriile documentelor japonezilor conferă Ţării Soarelui Răsare oistorie de aproximativ două milenii şi jumătate. Pe teritoriul actualal Japoniei au trăit oameni încă din paleolitic şi neolitic. Există unconsens aproape unanim că poporul ainu, din marea grupareindo-europeană, a locuit din cele mai vechi timpuri în insulelearhipelagului nipon, iar japonezii sunt rezultatul amestecului dintreaceştia şi diferite populaţii malaeziene, provenite din insulelePacificului, din Sud, cât şi a unor rase mongoloide venite de pecontinentul asiatic.
În secolul al V-lea î.e.n. s-au constituit miciunităţi statale în insula Kyushu şi în regiunea Kinki (Kyoto-Osaka). Pela mijlocul sec al VI-lea e.n. începe să se exercite influienţa chinezăasupra Japoniei, atât în organizarea statului şi a societăţii, cât şiîn domeniul artelor şi modului de viaţă. Specialişii japonezi susţin căistoria culturală propriu-zisă a Japoniei a început odată cu preluareavalorilor spiritule din China: filozofia budistă, diverse arte şimotive artistice, pe care japonezii le-au adaptat impregnându-le cuspiritul local şi dându-le strălucire de-a lungul secolelor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ţara Soarelui Răsare Empty
MesajSubiect: Re: Ţara Soarelui Răsare   Ţara Soarelui Răsare I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ţara Soarelui Răsare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
♀ Dєvil Chiℓdяєηs ♀ :: Discutii . :: x Japonia x-
Mergi direct la: